


Вторични дупки под силикон

Анормално отлепване на стъкловидното тяло

Ламерална макулена дупка и пълна макулена дупка

Руптура на Брухова мембрана. Тъпа травма.

Посттравматична некроза на ретината

Развитие на вътреочните пролиферации
Вторични дупки под силикон
Анормално отлепване на стъкловидното тяло
Ламерална макулена дупка и пълна макулена дупка
Руптура на Брухова мембрана. Тъпа травма.
Посттравматична некроза на ретината
Развитие на вътреочните пролиферации
Трима нови очни специалисти в екипа на Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови и МЦ „Младост“
Трима нови офталмолози влизат в екипа на Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови и Медицински център „Младост“. Д-р Константина Кънчева, Д-р Владимир Балимезов и д-р Гергана Миланова са лекарите, които допълват екипа от специалисти на очната клиника. С тях офталмолозите в лечебното заведение стават единадесет.
И тримата са провели специализацията си в Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови и се присъединяват към състава на специалистите, след като през 2020г. успешно полагат изпит за придобиване на специалност „Очни болести“. Всички те избират бургаската очна клиника, за да продължат професионалното си развитие. След дипломирането на общо четирима специалисти от „школата“ на клиниката за последните четири години, в момента в нея продължава да се обучава един специализант, като предстои обявяването на свободните места за нови специализанти по очни болести.
„Много сме развълнувани, че към нас се присъединяват тези млади и ентусиазирани лекари – посочват д-р Методи Иванов и д-р Николай Иванов, управители на очната клиника. „Д-р Кънчева, д-р Балимезов и д-р Миланова споделят същата отдаденост и подход към лекарската професия и към офталмологията, каквито имаме и ние. Те са забележителни лекари, които макар и толкова млади, притежават качества и способности, на които се възхищаваме. Затова сме уверени, че те ще осигуряват отлични грижи за пациентите.“
„Избрахме да продължим развитието си като офталмолози в Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови и МЦ „Младост“, защото е създадена подходяща организация на работа, осигурени са оборудване и апаратура на световно ниво, насърчават се иновациите – всичко това ни позволява да полагаме качествени грижи за пациентите и за нас е чудесна възможност за израстване като лекари.“ – единодушни са младите специалисти.
Поздравителен адрес по случай Коледа и Нова година 2021 от ръководството на Очна болница „Бургас“ и МЦ „Д-р Иванови – Младост“
В очакване сме на най-светлия празник – раждането на Христос – и на новата 2021-ва година!
Обикновено по това време през годината радостта и ентусиазмът са емоциите, които доминират в нас. Това е времето, в което коледният дух се усеща най-силно, когато се събираме с близки, колеги и приятели на коледни събития и мероприятия.
За всички тази Коледа е по-различна. На много от нас COVID е нанесъл тежки удари, донесъл е страх, тъга. През последните десет месеца ние от клиниката положихме огромни усилия да се адаптираме към настоящите COVID условия и да прилагаме новия начин на работа, за да бъдете Вие, нашите пациенти, здрави и спокойни, когато ни посещавате. Клиниката беше отворена през цялото време на пандемията, така ще бъде и занапред, за да можем да Ви осигурим достъпа до специализирана офталмологична помощ, спазвайки наредбите на Министъра на здравеопазването и инструкциите на Националния оперативен щаб.
С това обръщение благодарим на Вас, нашите пациенти, за това, че поверявате здравето на очите си на нас. Благодарим Ви за подкрепата и сътрудничеството през тази година – те ни помогнаха повече, отколкото предполагате! Благодарим и на всеки един наш служител за отдадеността и сърцатостта, с които посрещна предизвикателствата на отминаващата нелека година. Имаме страхотен екип!
Коледа е не просто семеен празник – тя е символ на добротата, надеждата и любовта между хората – добродетелите, от които имаме най-силна нужда в този момент. На всички Вас пожелаваме здраве, обич и благоденствие! Да посрещнем 2021-ва година с увереността, че тя ще бъде по-здрава, по-спокойна и по-успешна.
Светли и благословени празници!
Д-р Методи Иванов
Д-р Николай Иванов,
Управители на Очна болница „Бургас“ и МЦ „Д-р Иванови-Младост“
Започна мащабната кампания на Община Бургас за безплатни детски профилактични прегледи по програмата „Мързеливо око“. МЦ „Д-р Иванови – Младост“ е партньор на Община Бургас в петгодишната кампания, която ще обхване децата от 4-та група от всички 34 бургаски детски градини.
Първите, преминали преглед днес, бяха малчуганите от ДГ „Златното ключе“, давайки символичен старт на кампанията.
Д-р Таня Иванова и нейни колеги офталмолози прегледаха децата с мобилен апарат – детски рефрактометър, като за резултатите ще бъдат информирани родителите им.
Предстоят посещения на място в детските градини, като след информирано съгласие на родителите, очните специалисти ще прегледат малчуганите за „мързеливо око“.
Прегледите ще са безплатни и имат за цел ранно откриване, диагностика и при необходимост насочване към навременно и адекватно лечение на децата.
Бургас е едно от първите места в света, в които се поставят т.нар. варифокални вътреочни лещи – най-новото достижение в сферата на катаракталната хирургия, чрез която се лекува старческо перде на окото.
Досега варифокалността се използва във фотографската техника, видеонаблюдението и очилата. Отскоро вътреочни лещи с такава технология, се поставят в Очна болница „Бургас“ – Д-р Иванови.
Новото при варифокалната леща е нейният високоспециализиран сегмент, който позволява безкраен брой фокусни разстояния за близко, средно и далечно зрение, благодарение на което зрението на пациент след операция е максимално близко до естественото зрение на човек. Изработена е от усъвършенстван материал, който запазва прозрачността си над сто години.
„Варифокалната добавка в оптичния дизайн на импланта, позволява на пациента да вижда на всяка една дистанция, а самата оптика използва 96% от енергията на светлината, което за пациента на практика означава изцяло възстановен контраст и през деня, и през нощта“ – обяснява д-р Николай Иванов, очен хирург и управител на Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови.
Най-честата причина за възникване на катарактата („пердето“) е съвсем естествена – процесът на остаряване. Тя представлява помътняване на естествената леща, намираща се вътре в окото. Човешката леща е възможно да се да се замъгли до такава степен, че да попречи на светлината да достигне по-навътре в окото (до ретината), а оттам и до мозъка. Единственият начин за лечение е чрез хирургическа намеса, при която помътнялата леща се заменя с нова.
Новият немски имплант попада в класа “premium care” – лещи от ново поколение, които освен катаракта лекуват и зрителни дефекти като късогледство, далекогледство и астигматизъм, а едновременно с това и т.нар. пресбиопия – състояние, което се появява около 45-годишна възраст при почти всички хора, в резултат на което зрението за близко намалява. Т.е. тези лещи могат да се поставят и когато пациентът все още няма перде, но има друг зрителен (рефрактивен) дефект и желае да се освободи от очилата.
„Настоящата COVID реалност наложи значителни промени в ежедневието на много хора, които сега прекарват повече време у дома. Работят от т.нар. „домашен офис“, който изисква повече време пред компютъра и телефона, имат повече време за четене, т.е. в ежедневието използваме по-дълго време средна и близка дистанция и имаме по-голяма нужда от очилата.“ – посочва д-р Николай Иванов. – „Освен това носенето на очила и маска едновременно, запотяването на стъклата, честото докосване на очилата, необходимостта от редовна дезинфекция са истинско предизвикателство за хигиената. Затова за все повече хора премахването на диоптъра се превръща в необходимост.“
Новият имплант възвръща качеството на зрението, а при някои пациенти, които преди операцията са имали зрителни дефекти като късогледство, далекогледство или астигматизъм, то е осезаемо по-добро от преди.
От 6-ти до 10-ти юли в Очна болница „Бургас“-Д-р Иванови и МЦ „Младост“ ще се проведат безплатни скрининги за влажна дегенерация на макулата, свързана с възрастта и диабетен макулен едем.
Скринингите са част от стартиралата през изминалата година информационна кампания за профилактика на зрението, „Зрението е всичко! Прегледай се!“, организирана от Портал на пациента и Байер България.
Скринингът е насочен към хора с диабет, както и към хора над 50-годишна възраст с едно или няколко от следните оплаквания: разкривяване на образите и линиите, наличие на тъмно петно или празно място в центъра на зрителното поле.
Заболяванията на ретината са сериозен здравен и социален проблем. Диабетният макулен едем (ДME) е заболяване, което застрашава зрението и може да доведе до постоянната му загуба. ДME е усложнение на диабетна ретинопатия. Приблизително 11% от пациентите с диабет са заболели от диабетна ретинопатия. Задебеляването на макулата намалява зрителната острота, яснотата и замъглява зрението. Когато диабетната ретинопатия и в частност ДME се лекуват в ранните им стадии, прогресът на заболяванията може да се забави, да се спре или в някои случаи зрението дори да се подобри. Рискови фактори са: продължителност и вид на диабета, хипергликемия, хипертония и др. Тревожната статистика сочи, че до 50% от пациентите с диабет не изследват очите си или се диагностицират твърде късно.
Влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта (ВДМ) засяга над 30 милиона души по света и е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст в индустриално развитите страни. Хората, страдащи от ВДМ, срещат трудности при ежедневни дейности като четене, шофиране, разпознаване на лица. ВДМ има две форми – суха и влажна, като и двете засягат макулата – частта от окото, отговорна за централното зрение. При около 10% – 15% от хората със суха ВДМ, състоянието прогресира до влажна ВДМ. Ако влажната ВДМ не бъде лекувана, поради образуването на нови, неправилно функциониращи съдове в ретината, това може да доведе до кръвоизливи и разрушаване на клетките, отговорни за зрението и загубата му.
Скринингите ще се проведат с предварително записване от 9.30 до 13.00 ч. на тел.: 0899 72 19 45 (до изчерпване на свободните часове) или на място в клиниката – гр. Бургас, ж.к. Славейков (до спортна зала „Младост“). Направление по НЗОК не се изисква.
Специализантите по очни болести в България влязоха във виртуална стая на Очна болница „Бургас“ – Д-р Иванови в събота в 18.00ч.
Поводът беше лекционен курс, който Доц. Борислав Дъбов – един от водещите витреоретинални хирурзи в страната и консултант на Очна болница „Бургас“, изнесе онлайн на младите лекари.
Благодарение на най-модерните технологии за видео конференции, над сто специализанти имаха възможност да присъстват от вкъщи и да гледат безплатно почти четиричасовия интензивен курс на топ офталмолога, по време на който освен теоретични постановки, той сподели с аудиторията и някои клинични случаи от своята практика.
Доц. Борислав Дъбов е един от най-изявените специалисти в областта на най-тежката очна хирургия – витреоретиналната – която засяга труднодостъпните области на окото – стъкловидното тяло и ретината. Всекидневно в работата си среща сериозни предизвикателства, тъй като интересите му са насочени към тежките патологии на очното дъно.
Следващото посещение на доц. Дъбов в Бургас е на 27.06.2020 (събота).
Уважаеми пациенти,
В изпълнение на заповед РД-01-124/13.03.2020г на Министъра на здравеопазването и във връзка с усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната, (още…)