Logo Logo
  • Начало
  • Нашата клиника
    • За нас
    • Нашите специалисти
    • Апаратура
  • Услуги
    • Очни състояния
    • Очни заболявания
    • Диагностични процедури
    • Високоспециализирани Дейности
    • Лазерни и хирургични процедури
    • Клинична Лаборатория
    • Оптика
    • Лазерна корекция на зрението
    • Услуги
  • Новини
  • Галерия
  • Полезно за вас
    • Въпроси и отговори
    • Доброволни Здравноосигурителни Фондове
    • Зрителни Тестове
  • Контакти

Как да се грижим за детското зрение?

  • Начало
  • Новини
  • Как да се грижим за детското зрение?
Назад
Как да се грижим за детското зрение?
30
май

 

Как да се грижим за детското зрение?

Детските офталмолози д-р Таня Иванова, д-р Константина Кънчева и д-р Гергана Миланова, които всекидневно профилактират и лекуват детските очи, отговарят на въпроса на родителите: Как правилно да се грижа за зрението на детето ми – от бебешка до юношеска възраст.

Детските години са с решаващо значение за развитието на нормалното зрение на човека. Ако детето има зрителни проблеми, те могат да окажат влияние върху опознаването на света, представянето му в училище и върху самочувствието и живота му като цяло. И тъй като при повечето зрителни нарушения децата нямат оплаквания, те често остават скрити за родителите.  

Др Таня Иванова

Бебета

В първата една година от живота – кърмаческата възраст – зрението на детето търпи голям прогрес. При доносените бебета (родените в деветия месец) окото е завършило напълно своето анатомично развитие, но функционално новороденото вижда едва 10-20%. До края на годинката зрението е 30-40%, на три години – 60%, а 100% достига едва на 7-8-годишна възраст.

Поради тази причина в бебешка възраст не можем да говорим за изследване на зрителна острота. Незаменим „помощник“ в тази насока е високотехнологичният детски авторефрактометър, с който клиниката разполага, и благодарение на който ние, детските офталмолози, измерваме  с голяма точност рефракцията на детето, т.е. има ли късогледство, далекогледство, астигматизъм и се ориентираме за бъдеща нужда от очила.

Поради слабото зрение и фиксация бебето криви очите до шестия месец. Ако кривенето продължава и след това, дори и непостоянно, то може да е признак за кривогледство, причината за което трябва да се изясни от офталмолог. За щастие, честотата на вроденото кривогледство е малка, но изисква  навременна диагноза и лечение. По време на очен преглед офталмологът трябва да изключи и други вродени аномалии – най-вече вродена катаракта и глаукома, които са изключително редки, но изискват незабавно лечение – най-често оперативно.

С най-голяма честота при бебетата са възпалителните заболявания – конюнктивити. Голяма част от тях са бактериални и се лекуват с антибиотични капки, за предпочитане след микробиологично изследване и антибиограма. Много често възпаленията са свързани със стеноза (стеснение) на слъзния канал, което е предпоставка за рецидивиращия им характер. Стенозата се повлиява с правилно лечение консервативно в 80% от случаите.

Немалък дял имат и алергичните конюнктивити. Очите на бебетата са нежни и реагират на обичайни фактори – слънце, прах, полени. Появява се зачервяване, сълзене и дразнене. Затова в първите години от живота пазете децата от пряко излагане на слънчева светлина. 

Ако бебето Ви е недоносено, непременно го заведете на очен лекар. Недоносените бебета изискват специално поведение относно зрението, както и често проследяване, тъй като при тях има риск от ретинопатия на недоносеното. Това заболяване е от изключителна важност поради риска от слепота при ненавременна диагноза и лечение още в първите два месеца след раждането. Рискови са децата, родени преди 30-тата гестационна седмица, с ниско тегло, с други общи заболявания. Прегледът се извършва още в 4-та – 5-та седмица след раждането, проследява се на десет дни, докато не се достигне терминът на раждане  и не завърши развитието (васкуларизацията) на ретината. Лечението е успешно само в първите два-три месеца и до две седмици след поставяне на диагнозата. Затова скринингът на недоносените бебета е задължителен.

Допълнителни съвети за опазване зрението на бебетата: разнообразното и здравословно хранене още по време на бременността е предпоставка за правилното развитие на бебето. Пушенето в този период пък повишава риска от преждевременно раждане, което от своя страна е рисков фактор за увреждане зрението на бебето. В първите месеци след раждането са подходящи играчки в ярки цветове. Пазете детето от остри и опасни предмети. 

Кога да заведете детето на профилактичен очен преглед: първият преглед трябва да се извърши, когато детето е на една година, след това - на три години, на шест години и в училищна възраст. Изключение правят недоносените бебета. При тях първият преглед трябва да е на четвъртата седмица след раждането и после на две седмици до края на третия месец.

Д-р Гергана Миланова

Др Гергана Миланова

Малки деца

 

Периодът от две години до предучилищна възраст е много важен що се отнася до очите на децата. Това е времето, през което те усъвършенстват зрението си, а чрез него опознават света около себе си и развиват уменията си. Важно е родителите да наблюдават детето и при съмнения за зрителни проблеми да го заведат на очен лекар навреме, докато зрението още се развива.

Съветите към родителите на малките деца са:

  • Водете децата на профилактични очни прегледи – в тази възраст най-честите очни проблеми са рефрактивните аномалии – късогледство, далекогледство, астигматизъм. Главоболието може да бъде симптом, но в повечето случаи децата не усещат, че не виждат, и нямат оплаквания.

 

  • Често по време на профилактичен преглед се открива т.нар. мързеливо око (амблиопия), при което в резултат на неясен образ в едното око (поради наличие на диоптър) мозъкът предпочита образа на здравото око, а другото изостава в развитието си. Най-честите причини за това състояние са: рефракционните аномалии, страбизмът (т.нар. кривогледство) и др. Амблиопията е състояние, което е лечимо, стига да бъде открито навреме – до 7-годишна възраст. Ако това нарушение бъде установено в по-късна възраст, зрението на мързеливото око не може да се подобри.

 

  • Обърнете внимание на следните детайли, които могат да са признак за очен проблем - дали детето често търка очите си, мига често, присвива очите, накланя глава на една страна, за да фокусира обекти, седи твърде близо до телевизора, криви очите (едното око гледа направо, а другото се отклонява в друга посока).

 

  • Детето започва да различава ярки цветове още в първите месеци от живота, но пълното цветно зрение се развива около 4-5-годишна възраст, като при момчетата това става по-късно. 

 

  • Съвети към малките ученици: четенето трябва да е в седнало положение, при добро осветление и текстът да е на разстояние 30-40см от очите. Освен това да избягват продължително стоене пред дигитални устройства и да прекарват достатъчно време на открито. 

Д-р Константина Кънчева

Др Константина Кънчева

Тийнейджъри

Във възрастта от 13- до 18-годишна възраст зрението все още се развива. Най-честите зрителни нарушения през пубертета са късогледството, далекогледството и астигматизмът. Зачестяват спортните травми и наранявания, симптомите на „сухо око“, както и синдромът на компютърното зрение.

В настоящото десетилетие основният враг на зрението на тийнейджърите са дигиталните устройства. Прекомерната употреба на цифрови устройства могат да доведат до нарушения в зрението. Това е и основната причина за прогнозата, според която през 2050г. 50% от населението на света ще бъде късогледо в една или друга степен. 

Огромна част от подрастващите прекарват свободното си време пред компютри, лаптопи, смартфони, таблети и пр. Затова и много от тях страдат от т.нар. Computer vision syndrome. Той се изразява в промяна на зрението, причинена от продължително стоене пред екран. Може да доведе до замъглено зрение, главоболие, световъртеж, „сухо око“, както и цялостен дискомфорт. Съветът към тийнейджърите е да спазват правилото 20-20-20: на всеки 20 минути е необходима 20-секундна почивка, през която да се взират в обекти, отдалечени на разстояние поне 20 метра. Продължителното време пред екрана трябва да бъде компенсирано от повече време на открито.

Дигиталното пренапрежение и умора на очите достигна върховата си точка по време на пандемията COVID-19. По време на ограниченията и локдауните тийнейджърите бяха най-засегнати от компютърния синдром. Онлайн обучението, което за много ученици беше преобладаващата форма на обучение повече от година, а също и използването на дигитални устройства за развлечение, обусловиха зачестяването на зрителни оплаквания от тийнейждърите.

Съветите за опазване зрението през тази възраст са: хранете се здравословно и разнообразно, контролирайте времето пред екрана, спазвайте правилото 20-20-20. Когато сте пред компютър или лаптоп, уверете се, че мониторът е отдалечен на 50-60см и разположен е на нивото на очите. Ръцете трябва да са удобно разположени под широк ъгъл, а гърбът да е изправен и да има опора. Прекарвайте време на чист въздух. Използвайте UV защита срещу вредните лъчи на слънцето, както през лятото, така и през зимата. Спазвайте добра хигиена, особено ако носите контактни лещи. 

През пубертета най-изразено се наблюдава растежът на вече съществуващото късогледство. Поради тази причина препоръчваме редовно проследяване и контрол на миопията от лекуващия очен лекар – поне веднъж годишно, а най-добре на всеки 6-8 месеца.

Последни новини

  • Още един очен специалист влиза в лекарския екип на клиниката
    05 януари 2023

    Още един очен специалист влиза в лекарския екип на клиниката

  • Коледари наричаха за здраве и благополучие в Очна клиника – Д-р Иванови
    23 декември 2022

    Коледари наричаха за здраве и благополучие в Очна клиника – Д-р Иванови

  • Ранният очен скриниг при наличие на диабет
    14 ноември 2022

    Ранният очен скриниг при наличие на диабет

Архив

  • януари 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Утвърденият екип от специалисти на Очна клиника – Д-р Иванови извършва многоспектърна дейност – прецизна диагностика, лазерно и хирургично лечение на очните заболявания.

Бързи връзки

  • За нас
  • Апаратура
  • Нашите специалисти
  • Очни заболявания
  • Очни състояния
  • Лазерни и хирургични процедури
  • Профил на купувача
  • Лазерна корекция на зрението

Полезно за вас

  • Провери резултат
  • Направи си очен тест
  • Клинична база за обучение на МУ-Варна
СОБАЛ "БУРГАС" и МЦ "МЛАДОСТ" работят по договор с НЗОК

Copyright © 2023. Политика на защита на личните данни

уебсайт от Update.bg