Миопия (Късогледство)
Миопията се проявява, когато навлязлата в окото светлина се фокусира не върху ретината, а пред нея. В следствие на това хората с късогледство виждат добре наблизо, но не и надалеч.
Симптоми: замъглено зрение надалеч, главоболие.
С какви изследвания може да се открие: тест за зрителна острота, измерване на рефракцията (пречупвателната сила на окото).
Лечение
- С очила
- Контактни лещи (минусови)
- Чрез хирургическа намеса
- Чрез лазерна корекция на зрението - процедура за премахване на диоптрите
Хиперметропия (Далекогледство)
Далекогледството е обратното на късогледството. При него светлината се фокусира зад ретината вместо върху нея. Причината е в това, че очната ябълка е по-къса от нормалното. Най-често хиперметропията е вродено състояние, но вероятността да страдате от нея нараства с възрастта.
Симптоми: обикновено симптомите се свеждат до размазване на близките обекти. Възможно е хората с далекогледство да виждат неясно и близките, и далечните обекти.
С какви изследвания може да се открие: тест за зрителна острота, измерване на рефракцията (пречупвателната сила на окото).
Лечение
- С очила
- Контактни лещи (плюсов диоптър)
- Чрез хирургическа намеса
- Чрез лазерна корекция на зрението
Астигматизъм
Той може да се определи едновременно като миопия и хиперметропия. Това състояние се получава, когато роговицата има неправилна форма, в средствие на което в една точка от нея светлината се пречупва по-остро от друга. Фокусирането става върху две точки от ретината, а не върху една. Резултатът е изкривен и замъглен образ.
Симптоми: замъглени обекти, главоболие, умора.
С какви изследвания може да се открие: тест за зрителна острота, измерване на рефракцията (пречупвателната сила на окото).
Лечение
- С очила
- Чрез хирургическа намеса
- Лазерна корекция на зрението
Пресбиопия
Терминът произлиза от гръцката дума „старец” и е състояние, при което лещата на окото губи способността си да фокусира. В резултат на това се затруднява зрението наблизо. Пресбиопията е естествен процес, свързан с напредването на възрастта и се среща при почти вкички хора над 45 години, тъй като след тази възраст постепенно вътреочната леща губи еластичността си.
Симптоми: по-трудно фокусиране на близките обекти, напрежение в очите, главоболие.
С какви изследвания може да се открие: тест за зрителна острота, измерване на рефракцията.
Колко сериозна е диагнозата: оставена да напредва, пресбиопията може да влоши значително зрението Ви и да затрудни дейностите на работното място, у дома, при шофиране и пр.
Лечение
- С очила или контактни лещи
- Хирургическата намеса е подходяща за онези, които не желаят да носят очила или лещи
Сухо око
Синдромът на „сухото око” е едно от най-честите неразположения, от които страдат хората днес. По последни данни над 344 милиона души в света страдат от него и се възприема като болест на цивилизацията. Изразява се в дисбаланс или дефицит на слъзен филм. При „сухото око” сълзите не са в състояние да поддържат и изчистват роговицата и конюнктивата, и по този начин те остават незащитени.
Водещата причина за сухо око (при 86% от случаите) е дисфункция на мейбомиевите жлези, които представляват жлези, разположени по хода на клепачите. Тези жлези отделят мейбум – компонент на слъзния филм, играещ основна роля за качеството му и за предотвратяване на изпаряването на сълзите. Дисфункцията на мейбомиевите жлези причинява нарушено производство на мейбум, а това от своя страна води до дисбаланс в слъзния филм.
Симптоми: умора, сърбеж, зачервяване, парене, усещане за чуждо тяло, сухота, повишена чувствителност към светлината, учестено мигане, замъгляване на зрението. Изглежда парадоксално, но синдромът на „сухото око” е възможно да се прояви и под формата на прекомерна слъзна секреция, но тя е с променен, непълноценен състав.
С какви изследвания може да се открие: при рутинен очен преглед и специални тестове за качествено и количествено изследване на слъзния филм.
Лечение
- Доскоро лечението се извършваше единствено с препарати. Най-често прилаганите препарати са изкуствени сълзи под формата на очни капки, терапия с очни гелове, а при по-тежките случаи – перорални медикаменти, включително антибиотици.
- Фототерапия с IPL (Intense Pulse Light) - иновативна и безболезнена терапевтична възможност за хората, страдащи от синдрома на сухото око, причинено от дисфункция на мейбомиевите жлези. Тя представлява неинвазивно лечение, основаващо се на прецизни светлинни импулси, които се прилагат върху клепачите и кожата около очите. Предимството на IPL е, че той оказва действие върху причинителя на очната сухота – мейбомиевите жлези. Процедурата цели да стимулира тези жлези и да повиши функционалността им.
- Очна клиника - Д-р Иванови разполага с апарат за фототерапия, който е първата в света и единствената до момента IPL технология, одобрена от FDA за лечение на „сухо око“.
Грижа за детското зрение
Периодичните профилактични прегледи са основна предпоставка за добро зрение при децата. Статистиката сочи, че над 80% от откритите в ранна детска възраст заболявания са лечими. Някои от сериозните проблеми с очите нямат ясно изразени симптоми, затова е необходимо децата да се водят на профилактични прегледи задължително при навършване на 6-месечна възраст, 1 година, 3 години, 6 години и след това веднъж на всяка учебна година.
Очна клиника – Д-р Иванови разполага с детски авторефрактометър, който измерва диоптрите от разстояние. Методът е безконтактен, безболезнен и трае само няколко секунди. Изследването дава ценна информация за евентуално късогледство, далекогледство и/или астигматизъм и насочва лекаря дали детето има нужда от разширяване на зениците и изписване на очила.
Най-често срещани проблеми и очни заболявания при децата:
- Рефракционни аномалии – късогледство, далекогледство, астигматизъм. Свързани са с неправилното пречупване на лъчите от роговицата или лещата на окото. Коригират се с очила или лещи
-
Страбизъм (кривогледство) – отклонение от едната очна ябълка. Коригира се с очила или оперативно, като се постига равновесие между по-силно и по-слабо действащите очни мускули. Ако не се вземат мерки, детето може да развие амблиопия;
- Амблиопия („мързеливо око”) – мозъкът разпознава образа от по-силното око и потиска този на по-слабото. След разширяване на зениците се изписват диоптри. Нужни са специални упражнения за трениране на по-слабо зрящото (мързеливото) око чрез закриване на здравото.
Фактори с неблагоприятно влияние върху детското зрение:
- генетична обремененост
- недоносеност
- продължително натоварване на очите
- недостатъчно добро осветление при четене и писане;
- несъобразено време пред компютъра (на всеки половин час е необходима почивка от 20 минути);
- продължително заслепяване.
- С повишен риск са недоносените и
фамилно обременените деца. При тях прегледът при офталмолог трябва да се извърши през първия месец от раждането, за да се предотврати възникването на ретинопатия на недоносените бебета. Честотата на профилактичните прегледи се определя от специалиста. - За красиви и здрави детски очички нашите специалисти препоръчват консумацията на продукти, богати на Вит.А, В и С (моркови, домати, млечни продукти, магданоз, гъби, цитрусови плодове и др.), разходки на открито, задължително носене на слънчеви очила и редовни профилактични прегледи.